Vaillant F28 Arızası

0

Vaillant F28 Arızası

Vaillant kombilerde F28 arızası ; Ecotec, Atmotec, Turbotec , Ecovit , Vuw plus modellerinde GAZ YOKLUĞU, GAZ VALFİ ARIZASI,  ATEŞLEME Srorunudur. Öncelikle yapmanız gereken RESET leme işlemidir. Reset düğmesi Alev işareti olan düğmedir. Buna basarak resetleme yapabilirsiniz. Hala düzelmez ise, Dairenize gaz gelip gelmediğini kontrol ediniz.

Servis çağırmadan öncelikle yapmanız gereken şeyler;  Kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Kombiye gaz gelip gelmediğini tespit etmeden önce daireye gaz geliyor mu diye kontrol etmek gereklidir. Bunun için en basit yöntem ocağınızı çalıştırmaktır.Ocağı çalıştırırken ocak gaz vanasının açık olduğundan emin olunuz. ocak doğal gaz vana nız açık olmasına rağmen ocağa gaz gelmiyorsa daire giriş kapınızın yanındaki sayaç vanasını kontrol ediniz , sayaç vanası açık olmalıdır.

Ocağınıza gaz geliyor fakat kombiniz çalışmıyorsa, kombinizin gaz vanasını kontrol ediniz. Kombiye gelen gaz vanasının açık olması gerekmektedir.Vana kapalıysa açık konumuna getiriniz.Kombi gaz vananız açık olmasına rağmen f28 hatası almaya devam ediyorsanız kombinizin gaz valfinde bir problem olabilir. Gaz valfi kombi brülörüne gaz vermiyordur. Kombi gaz valfinin kontrol edilmesi gereklidir.

Gaz vanalarının açık olduğundan ve gaz valfinde bir sorun olmadığından eminseniz. kombiye gaz geliyor fakat bu gazın yanması için ateşleme yapmıyor olabilir. Bu durumda da ateşleme elektrodu kontrol edilmelidir.Ateşleme elektrodunda kirlenme olabilir ve ateşlemeyi bu sebepten yapamıyor olabilir.

Ateşleme elektrodu çalışıyor herhangi bir kire maruz kalmamış ve bir problem görünmüyorsa, kombinizin elektronik anakartı kontrol edilmelidir. Kombi elektronik anakartları kombinin işleyişini ve sistematik çalışmasını ayarlayan beyin dediğimiz parçalardır. Bu kartta bir problem olması durumunda kombinin gaz valfini açmasından tutun, ateşleme yapmasına fan açmasına, ateşlemeyi kesmesine yarayan önemli bir parçadır. Kısaca kombinin çalışma sistemini ayarlayan en önemli parçalar arasındadır.

Bu tür sorunlar almamak için kombinizin bakımlarını düzenli olarak servisimize yaptırabilirsiniz.

https://www.gunesteknikservis.com/ariza-kodlari/

Vaillant F28 Arızası

Vaillant F28 Arızası

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

YORUM YAZ

Hemen Ara
Whatsapp